Nové tabule naučné stezky

V okolí vrchu zvaného „Na Kočičáku“ se nachází naučná stezka po československém opevnění. Na trase dlouhé skoro 5 km lze spatřit mimo 17 objektů lehkého opevnění také velké množství různých ukázek přípravy na obranu proti Německu z roku 1938.

Tuto naučnou stezku již dlouhodobě rozšiřují a udržují členové muzea čs.opevnění z let 1936 – 1938 „Na Kočičáku“. Mnoho let členové své síly směřovali hlavně do úklidu, rekonstrukce a údržby pevností a jejich okolí. V letošním roce se ovšem zaměřili na realizaci nových naučných tabulí. Již od jara letošního roku tak podél naučné stezky budují jednu tabuli za druhou. Základní kostru naučné stezky bude tvořit osm nových tabulí, na kterých se návštěvník může seznámit s problematikou čs. opevnění a situací z roku 1938. Tabule jsou instalovány vždy u zajímavých objektů či míst. Obsah naučných panelů je postaven na unikátních dobových fotografií pevnůstek z Chomutovska. Na zapůjčení fotografií se podílelo mnoho příznivců Kočičáku z celé republiky. Kromě velkých naučných tabulí jsou dále k objektům a dalším místům montovány malé informační cedulky, které tak doplňují informace.
Z prostoru naučné stezky tak vzniká unikátní památka opravené části pevnostní linie z roku 1938, kdy náš národ byl připraven bránit svou svobodu.

Cílem a posláním členů muzea „Na Kočičáku“ je díky naučné stezce nejen předávat informace o naší historii dalším generacím, ale i realizovat akce v současné době. Naučná stezka je místem, kterou prošlo a dnes ji velmi dobře zná mnoho dětí z dětských táborů či kroužku mladých bunkráků. Prostor naučné stezky slouží i pro konání naučně-vzdělávacích akcí pro veřejnost např. Oživené pevnosti, výšlapy na Kočičák či noční výšlapy.

Členové muzea též velmi děkují všem, kdo se na tomto projektu podílí.

Naucna mapa_4

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *