Záchrana střílny pro protitankový kanon vz.36

Naše muzeum Na Kočičáku se sice zaměřuje na lehké opevnění z první republiky a regionální historii krušných hor či podkrušnohoří, ale tento týden jsme vystoupili doslova z tohoto stínu…..
Naskytla se nám možnost získat originální střílnu pro československý protitankový kanon vz.36 a to z dalekého francouzského přístavu Saint Nazaire!
Střílny byly v letech 1935 – 1938 vsazovány do velkých pěchotních srubů od Krkonoš po Ostravu, kde tvořily páteř naší obrany v roce 1938. Celkem bylo do těchto střílen osazeno 222 protitankových kanonů ráže 47mm, které byly v roce 1938 svou konstrukcí a účinností naprostou světovou špičkou.
Bohužel nebyly tyto kanony nikdy použity v boji a po německém obsazení pohraničí a následně zbytku naší republiky v roce 1939, byly střílny vytrženy z československých objektů těžkého opevnění a spolu s ukořistěnými protitankovými kanony vz. 36 odváženy na pobřeží Atlantiku do nově budovaných bunkrů Atlantického valu….
Tento osud potkal i střílnu, kterou jsme zachránili…. Střílna byla zřejmě vytržena z některé pevnosti v okolí Králík (přesnou lokalitu nyní zjišťujeme). Němci střílnu násilím vytrhli v letech 1939 či 1940 a odvezli do francouzského přístavu Saint Nazaire u Atlantického oceánu. Střílna byla následně zabetonována do jednoho z pevnostních objektů, které měly za úkol bránit tento velký námořní přístav, z něhož Němci za II. světové války vytvořili ponorkovou základnu.
Objekt se střílnou v přístavu přečkal II. světovou válku a odolal i rozmachu přístavních budov. Osudný se mu stal až rok 2014, kdy město Saint Nazaire rozhodlo o zničení 19 bunkrů v přístavu, aby bylo uvolněno místo pro další přístavní budovy…. Naštěstí zde působí také místní nadšenci, kteří rekonstruují pevnosti v okolí St. Nazaire a ti doslova na posledních chvíli zachránili tuto střílnu před sešrotováním.
Francouzským nadšencům, od kterých jsme tuto střílnu mohli následně získat, proto patří velký dík. Velké poděkování také patří firmě Strix, která zprostředkovala dopravu střílny ze St. Nazaire do Chomutova.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *